top of page

JAK POPRAWNIE KORZYSTAĆ Z SAUNY

  • Zdjęcie autora: budzinaslasmarcyporeba
    budzinaslasmarcyporeba
  • 3 gru 2024
  • 3 minut(y) czytania

1. Zdejmij wszystkie ubrania, załóż szlafrok lub owiń się ręcznikiem

Zdejmij również biżuterię, w szczególności wszelką 'odstającą’ od ciała, np. naszyjniki, kolczyki. Biżuteria może się mocno nagrzać w saunie (bardziej niż ciało), co może prowadzić do oparzeń. Ręcznik/prześcieradło w saunie służy przede wszystkim do zachowania higieny i ochrony drewna saunowego. Jeśli czujesz potrzebę okrycia się w saunie, weź do tego celu oddzielny ręcznik. Korzystanie w saunie z kostiumów kąpielowych oraz sztucznych ręczników (np. tzw. szybkoschnących) jest niebezpieczne dla zdrowia osoby saunującej oraz pozostałych korzystających, z uwagi na wydzielające się toksyny oraz możliwość poparzenia. Klapki należy zostawić przed sauną.


2. Weź prysznic przed wejściem do sauny

Prysznic przed sauną ma znaczenie nie tylko czysto higieniczne. Usuwa perfumy, zapachy, ale przede wszystkim nawadnia skórę.


3 Lekko wytrzyj ciało

Do sauny nie należy wchodzić 'mokrym i ociekającym’. To zakłóca właściwą potliwość ciała oraz zwyczajnie nie jest higieniczne. Po wyjściu spod prysznica delikatnie wytrzyj ciało ręcznikiem. Dobrze jest mieć oddzielne ręczniki do kąpieli i do samej sauny.


4. Całe ciało w ręczniku

W saunie zawsze i bezwzględnie siadaj lub kładź się tak, aby żadna część ciała nie dotykała desek sauny. Głowa, plecy, pupa, nogi i ręce – nic nie powinno dotykać bezpośrednio desek. To kwestia higieny twojej oraz innych użytkowników sauny. Wchodząc do sauny zrób to możliwie sprawnie oraz cicho. Pamiętaj o dokładnym zamknięciu drzwi za sobą, aby zmniejszyć utratę ciepła pomieszczenia.


5. Im wyżej tym cieplej

Szczególnie dla początkujących saunujących dobrze jest zacząć od niższych ław w saunie, tam gdzie temperatura jest najniższa. Z czasem można się przemieszczać na wyższe ławy, cały czas zwracając uwagę na sygnały naszego ciała.


6. Siedź lub leż bez ruchu

Przebywając w saunie staraj się pozostawać możliwie w bezruchu. Oddychaj normalnie. Możesz siedzieć lub położyć się. Pamiętaj o tym, że w każdym momencie całe ciało musi znajdować się na ręczniku. Leżenie w saunie pozwala lepiej się odprężyć. Należy jednak pamiętać o tym, że sen w saunie jest niebezpieczny (szczególnie w gorących saunach).


7. Czas nagrzewania i odpoczynku

Nie ma ścisłych wymogów odnośnie czasu trwania nagrzewania saunowego. Czas zależy od doświadczenia, temperatury, ilości powietrza w saunie (i wentylacji), a czasem też i zwyczajnie naszego poczucia w danym dniu. Przyjmuje się jednak, że dla osób początkujących czas 10-12 minut to optymalny start. Zazwyczaj nie powinno się przekraczać 15 minut. W większości saun są dostępne 15 minutowe klepsydry.

Po wyjściu z sauny i schłodzeniu ciała (np. pod prysznicem lub na świeżym powietrzu) odpoczywaj przynajmniej tyle czasu ile spędziłeś/aś w saunie. Biorąc prysznic po saunie zacznij od kończyn, w kierunku serca, na końcu chłodząc głowę.


8. Rozmowy w saunie

Sauna to przede wszystkim miejsce relaksu. Można rozmawiać w saunie pod warunkiem, że nie przeszkadza to innym użytkownikom. Będąc w saunie z grupą znajomych możesz rozmawiać do woli. Jednak gdy inna/obca osoba dołączy, należy uszanować jej prawo do relaksu. W takiej sytuacji, aby kontynuować rozmowę należy opuścić saunę, albo spokojnie poczekać aż osoba postronna opuści saunę.


9. Powtarzanie sesji saunowych

Zalecane jest jednorazowe korzystanie z 2-3 cyklów saunowych, choć oczywiście bardziej doświadczeni użytkownicy obywają takich cyklów znacznie więcej. Warto pamiętać, że to cały cykl (nagrzanie, schłodzenie, odpoczynek) zwiększa naszą odporność i hartują ciało. Słuchaj swego ciała.


10. Odpoczynek i nawadnianie

Odpoczynek i nawadnianie organizmu są kluczowe dla zdrowego saunowania. Najlepiej jest uzupełniać płyny chłodną wodą mineralną. Spożywanie owoców również jest wskazane i wzbogaca nasz organizm. Utratę magnezu można uzupełniać również jedząc różnego rodzaju zieleninę (sałaty, warzywa).


11. Po saunie

Po ostatnim cyklu saunowym, jeszcze przed ubraniem się, warto dłużej odpocząć. Chodzi o przywrócenie ciału właściwej temperatury i wyregulowanie mechanizmów potowych. Zazwyczaj 30 minut po ostatniej sesji wystarczy. Pośpiech po saunie nie jest wskazany, tak samo jak intensywny wysiłek fizyczny (np. ćwiczenia). Po saunie ciało jest idealnie przygotowane do masażu relaksacyjnego, co może dopełnić miłe doznania udanego wieczoru.



 
 
 

Comments


© 2035 by Timberland. Powered and secured by Wix

  • Instagram
  • Facebook
bottom of page