top of page

JAK KORZYSTAĆ Z JACUZZI. ZASADY BEZPIECZNEJ KĄPIELI.

  • Zdjęcie autora: budzinaslasmarcyporeba
    budzinaslasmarcyporeba
  • 22 paź 2024
  • 4 minut(y) czytania

Jacuzzi wspomaga krążenie krwi, łagodzi ból mięśni i stawów, zmniejsza poziom stresu, a ponadto sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu i poprawia wygląd skóry. Jak jednak cieszyć się wszystkimi zaletami kąpieli w ciepłej wodzie? Podpowiadamy, jak korzystać z jacuzzi, by zapewnić sobie pożądane efekty zdrowotne, a także głębokie odprężenie, lepsze samopoczucie i wyższą jakość snu.


Dlaczego warto korzystać z jacuzzi? Zalety dla ciała i ducha.


Regularne korzystanie z jacuzzi niesie ze sobą liczne korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jakie zalety mają kąpiele w ciepłej wodzie w wannie z hydromasażem? Są to przede wszystkim:


  • redukcja stresu – ciepła woda i masujące bąbelki pomagają obniżyć poziom stresu i zredukować napięcie, działając kojąco na nerwy i poprawiając samopoczucie


  • lepsze krążenie krwi i praca układu sercowo-naczyniowego – rozszerzenie naczyń krwionośnych pod wpływem ciepłej wody sprawia, że w organizmie krąży więcej krwi. W rezultacie do mięśni oraz najważniejszych narządów dostarczana jest większa ilość tlenu i składników odżywczych


  • łagodzenie bólu mięśni i stawów – kąpiele w wannie z hydromasażem przynoszą ulgę osobom, które cierpią na bóle mięśni i stawów. Właściwości jacuzzi mogą okazać się zbawienne również w przypadku przewlekłych dolegliwości, poprawiając kondycję stawów


  • usuwanie toksyn z organizmu – regularne korzystanie z jacuzzi przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu kąpiele mogą stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce z nadwagą, chorobami metabolicznymi czy dolegliwościami ze strony układu pokarmowego


  • poprawa wyglądu skóry – masujący strumień ciepłej wody powoduje ucisk na ciało, docierając zarówno do skóry, jak i mięśni oraz tkanki podskórnej. Pomaga to poprawić ukrwienie i napięcie skóry oraz wspiera redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu


  • poprawa jakości snu – gorąca woda działa relaksująco i rozluźniająco na organizm, co sprzyja poprawie jakości snu oraz skutecznej walce z bezsennością.


Jak bezpiecznie korzystać z jacuzzi? Najważniejsze zasady.


Bez względu na to, czy będziesz rozkoszować się kąpielą w ogrodowym SPA, czy luksusowym hotelu z basenem i jacuzzi nad morzem, warto wcześniej poznać podstawowe zasady użytkowania wanny z hydromasażem. Analogicznie jak w przypadku zasad korzystania z sauny, dzięki temu będziesz cieszyć się bezpieczną kąpielą i wszystkimi właściwościami płynącymi z tej formy relaksu.


Odpowiednia temperatura wody w jacuzzi.


Planując kąpiel w wannie SPA, zwróć uwagę na temperaturę wody. Może ona różnić się w zależności od wieku korzystających z jacuzzi lub pory dnia. Warto zapamiętać, że:


  • dzieci i osoby starsze powinny kąpać się w wodzie o temperaturze do 35 stopni Celsjusza


  • z kąpieli w cieplejszej wodzie o temperaturze 37-38 stopni Celsjusza najlepiej korzystać wieczorem (przed snem)


  • jeśli chcesz skorzystać z porannej kąpieli w celu orzeźwienia i rozbudzenia, woda powinna mieć temperaturę do 30 stopni Celsjusza


  • z kąpieli w gorącej wodzie o temperaturze 39 stopni Celsjusza lub wyższej należy korzystać wyłącznie w towarzystwie innej osoby i po konsultacji z lekarzem.


Oczywiście temperaturę wody należy dopasować także do indywidualnych potrzeb użytkowników. Najważniejsze jest, by słuchać własnego ciała, ponieważ tylko wtedy masaż wodny przyniesie pożądany efekt.


Częstotliwość kąpieli w jacuzzi.


Choć najwięcej korzyści zdrowotnych zapewniają regularne kąpiele w jacuzzi, warto wiedzieć, z jaką częstotliwością można oddawać się tej przyjemności. To, jak często możesz korzystać z jacuzzi, zależy przede wszystkim od stanu zdrowia oraz możliwości i osobistych preferencji użytkowników. Osoby zdrowe mogą bez przeszkód korzystać z jacuzzi nawet od 3 do 4 razy w tygodniu.


W przypadku osób starszych, u których nie stwierdzono istotnych przeciwwskazań zdrowotnych, rekomendowana częstotliwość to 2 do 3 razy w tygodniu. Jednak jeśli senior cierpi na choroby serca, cukrzycę czy zmaga się z problemami z ciśnieniem krwi, chęć korzystania z jacuzzi powinien skonsultować z lekarzem. Z kolei dzieci powinny korzystać z kąpieli nie częściej niż 2 razy w tygodniu.


Czas trwania kąpieli w jacuzzi.


Wiesz już, jak często możesz rozkoszować się relaksem w jacuzzi, ale zastanawiasz się, jak długo może trwać pojedyncza kąpiel? Tak samo jak wcześniej, nie ma na to pytanie jednej prawidłowej odpowiedzi. Wpływ na to, jak długo możesz przebywać w jacuzzi, mają różne czynniki, takie jak temperatura wody, wiek, stan zdrowia oraz indywidualne potrzeby i możliwości.


Co do zasady, by uniknąć przegrzania organizmu, pojedyncza sesja w jacuzzi w wodzie o temperaturze 37-38 stopni Celsjusza powinna trwać od 15 minut do pół godziny. Krótsze kąpiele będą odpowiednie dla osób początkujących, natomiast z biegiem czasu możesz zacząć wydłużać czas sesji. Nieco krócej przebywać w jacuzzi powinni seniorzy oraz najmłodsi użytkownicy. Zaleca się, by osoby starsze i dzieci korzystały z jacuzzi jednorazowo przez maksymalnie 10-15 minut.


Bezpieczne korzystanie z jacuzzi – na co jeszcze zwrócić uwagę?


By cieszyć się bezpieczną kąpielą w jacuzzi, pamiętaj o regularnym uzupełnianiu płynów. Picie wody w trakcie sesji zmniejsza ryzyko odwodnienia, do którego może dojść zwłaszcza przy codziennym korzystaniu z hydromasażu. Nie należy też zażywać kąpieli w gorącej wodzie pod wpływem alkoholu, którego działanie może przyczynić się do zasłabnięcia. Podobnie jest w przypadku niektórych leków, które mogą powodować senność, otępienie lub zawroty głowy.


Długotrwały masaż wodny może także prowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry – narażone na to są głównie osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień. Jeśli natomiast masz w planach korzystanie z jacuzzi z dziećmi, zwróć szczególną uwagę, by nie wkładały głowy pod wodę i zajęły miejsce z dala od otworów odpływowych. Tak samo jak na basenie, trzeba również pilnować, by dzieci nie biegały wokół wanny z hydromasażem – na śliskiej od wody powierzchni bardzo łatwo o poślizgnięcie i bolesny upadek.


Przeciwwskazania zdrowotne do korzystania z jacuzzi.


Relaks w jacuzzi może być świetną formą odpoczynku po intensywnym dniu czy tygodniu. Należy jednak wiedzieć, że istnieją pewne przeciwwskazania do korzystania z jacuzzi. Są to:


  • nieleczone choroby układu krążenia (nadciśnienie, niskie ciśnienie, niewydolność krążenia)


  • niska krzepliwość krwi (w tym hemofilia)


  • schorzenia nerek


  • żylaki i pękające żyły


  • cukrzyca


  • niestabilność kręgosłupa


  • infekcje układu moczowo-płciowego


  • choroby i zmiany skórne (grzybica, stany zapalne, niezagojone rany)


Z kąpieli w jacuzzi należy też zrezygnować w okresie menstruacji oraz w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży. Co do zasady bezpiecznym korzystaniem z hydromasażu mogą cieszyć się wyłącznie kobiety w drugim trymestrze, jednak wszelkie wątpliwości warto wcześniej omówić z lekarzem.




 
 
 

Comentarios


© 2035 by Timberland. Powered and secured by Wix

  • Instagram
  • Facebook
bottom of page